Category Archives: Uncategorized

Zdroje

učebnice: Elektrotechnika I – Miroslav Bezděk Web: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kondenz%C3%A1tor https://www.svetsoucastek.cz/kondenzatory-c351/ http://www.et-pocitacovesystemy.wz.cz/elektronicke_soucastky/kondenzatory.html Obrázky: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kondenz%C3%A1tor#/media/Soubor:Capacitors_(7189597135).jpg https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4a/Symbol_Capacitor_%28common%2C_horizontal%29.svg https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/15/Symbol_Capacitor_%28changeable%29.svg  

Rozpoznání pólů

U elektrolytických kondenzátorů je nutné při zapojení na stejnosměrné elektrické napětí zajistit správnou polaritu připojení kondenzátoru, jinak dojde k poškození kondenzátoru výbuchem (dojde k nadměrnému vývinu plynu uvnitř kondenzátoru). U elektrolytických kondenzátorů je vždy jeden pól označen. Buď je označena kladná elektroda prolisem a je vždy odizolována od pláště, nebo je označena záporná znaménkem minus. Kondenzátory… Read More »

Využití kondenzátoru

fotografický blesk stabilizační prvek v elektrických obvodech odstranění stejnosměrné složky elektrického proudu odrušovací kondenzátor ladicí součástka v přijímač počítačová paměť defibrilátor časovače kompenzace účiníku autoprůmysl

Druhy kondenzátoru

Podle tvaru jdou rozlišit na deskové, válcové, kulové, svitkové. Podle dielektrika se dělí na vzduchový, vakuový, plastový, papírový, elektrolytický, keramický, kapacitní dioda (varikap), slídový.

Základní vlastnosti kondenzátorů

kapacita maximální povolené napětí tolerance kapacity teplotní závislost kapacity napěťová závislost kapacity ekvivalentní sériový odpor ekvivalentní sériová indukčnost paralelní vybíjecí odpor, nebo samovybíjecí proud ztrátový činitel tgΔ maximální dovolený proud rezonanční frekvence (nad ní se kondenzátor chová jako indukčnost) maximální povolená teplota tepelný odpor pouzdra činitel jakosti Q další vlastnosti jako cena, typ, nebo průměr… Read More »

Princip kondenzátorů

Kondenzátor se skládá ze dvou vodivých desek (elektrod) oddělených dielektrikem. Na každou z desek se přivádí elektrické náboje opačné polarity, které se vzájemně přitahují elektrickou silou. Dielektrikum mezi deskami nedovolí, aby se částice s nábojem dostaly do kontaktu, a tím došlo k neutralizaci, jinak vybití elektrických nábojů. Přitom dielektrikum svou polarizací zmenšuje sílu elektrického pole nábojů na deskách… Read More »

Základní informace

Kondenzátor je pasivní elektrotechnická součástka, jejíž charakteristickou vlastností je kapacita. Každý skutečný kondenzátor kromě toho vykazuje další, takzvané parazitní vlastnosti, jako je indukčnost a odpor, čímž se odlišuje od kapacitoru, což je myšlená ideální součástka, která má pouze kapacitu, navíc stálou a nezávislou na okolních podmínkách.